The Official Forum

The Official Forum (https://forum.officiating.com/)
-   Basketball (https://forum.officiating.com/basketball/)
-   -   While we are talking about $$$ How much do you make? (https://forum.officiating.com/basketball/42524-while-we-talking-about-how-much-do-you-make.html)

dave30 Tue Apr 01, 2008 05:30pm

I swear it's not April Fools !!!

I met a guy who owns his own gym and he pays us $50 to ref his son's games. Then he started inviting other teams to come play and we have ended up with a nice little league. If we do two games he pays $80 cash, and one game is $50 cash. Best deal around. It's the only 6th grade league I know of that has all college or HS varsity officials working it.

If we ever have any parent problems, which we haven't so far, they would get kicked out since it is a private residence. You can't beat a deal like that !

Mark Padgett Tue Apr 01, 2008 06:19pm

Quote:

Originally Posted by dave30
I met a guy who owns his own gym and he pays us $50 to ref his son's games. Then he started inviting other teams to come play

So.....before any other teams came over, who did his son's team play? Themselves? Nobody? If so, who won? :confused:

OK - here's the smiley face so you know I'm just teasing. :)

tomegun Tue Apr 01, 2008 07:33pm

I currently live in Mississippi. I'm ashamed to say how much (little) we make, but it seems to be about half as most of the country!

Mark Padgett Tue Apr 01, 2008 09:20pm

Quote:

Originally Posted by tomegun
I currently live in Mississippi. I'm ashamed to say how much (little) we make, but it seems to be about half as most of the country!

Yeah, but the cost of living down there is pretty cheap. I mean, after all, how much do moonshine and grits really cost? :D

HAHA - just a joke.

just another ref Tue Apr 01, 2008 09:27pm

Quote:

Originally Posted by Cajun Reff
LHSAA pay scale
Registered: $31/JV or V game + $15 flat fee travel
Approved: $33/JV or V game + $15 flat fee travel
Certified: $35/JV or V game + $15 flat fee travel

Freshmen games: $25 flat/game + $15 flat fee travel
Junior High Games: $26/game no travel

Typical HS night for R1 of a 2 Man crew= JV game ($35) + Varsity ($35) + $15 travel = $85

Typical HS night for U1 of a 2 Man crew= JV game ($33) + Varsity ($33) + $15 travel = $81

Cajun, where did you get these numbers? The official pay scale, according to the sheet I have from the rules clinic, as well as the website, is actually, for varsity, per official, per game:

2 person: $36 Certified $34 Approved $33 Registered

3 person: $31 $29 $28

playoffs: $60 $55 $50


There is no amount on anything I have for subvarsity games and travel pay, as these are hammered out between the officials association and the principals of the participating schools.

just another ref Tue Apr 01, 2008 09:31pm

Quote:

Originally Posted by Mark Padgett
Yeah, but the cost of living down there is pretty cheap. I mean, after all, how much do moonshine and grits really cost? :D

HAHA - just a joke.


Both made from corn,which is priced at all-time record highs.
You city people. :rolleyes:

dave30 Tue Apr 01, 2008 11:16pm

Quote:

Originally Posted by Mark Padgett
So.....before any other teams came over, who did his son's team play? Themselves? Nobody? If so, who won? :confused:

OK - here's the smiley face so you know I'm just teasing. :)


His son's team played in a local rec league. At first, they would just invite one of the other teams from the league to come play one game. We did that for a while. Then, other teams in the league said they would rather play games at his place instead of the rec league. So, we ended up with a six team league that played three nights per week. We've had two ten week sessions so far and the occasional one game night when other teams get invited that aren't in the six team league. It's fun!

Raymond Wed Apr 02, 2008 07:03am

Quote:

Originally Posted by dave30
His son's team played in a local rec league. At first, they would just invite one of the other teams from the league to come play one game. We did that for a while. Then, other teams in the league said they would rather play games at his place instead of the rec league. So, we ended up with a six team league that played three nights per week. We've had two ten week sessions so far and the occasional one game night when other teams get invited that aren't in the six team league. It's fun!

Who owns this place, Michael Jackson?

tomegun Wed Apr 02, 2008 07:24am

Quote:

Originally Posted by Mark Padgett
Yeah, but the cost of living down there is pretty cheap. I mean, after all, how much do moonshine and grits really cost? :D

HAHA - just a joke.

Good one...and partially true. :D

dave30 Fri Apr 04, 2008 05:39am

Quote:

Originally Posted by BadNewsRef
Who owns this place, Michael Jackson?

I don't want to give out his name, but there are lots of guys in the Dallas area who can afford to build their own gym. Just not everybody does it.

Adam Fri Apr 04, 2008 09:20am

Quote:

Originally Posted by dave30
It's the only 6th grade league I know of that has all college or HS varsity officials working it.

Amazing how this concept works:
You get what you pay for.

budjones05 Fri Apr 04, 2008 11:48am

Missouri and Kansas


Jr High--No more than $65 a game
Freshman--No more than $75
JV---------No more than $75
Varsity-----No LESS than $75. No more than $100
JV/V-------No Less than $75. No Less than $95

This depends on the price your association agrees to and if you don't have an association, it depends on your school AD.



Sometimes we get paid mileage. Which can can be anywhere from 10 cents to 35 cents. Sometimes we have a flat rate, $20. Others may not pay for mileage.

Boone12 Fri Apr 04, 2008 01:09pm

Ref Rates in Alaska
 
Here in Arctic Alaska we do as much 3-person reffing as possible for the varsity games. Ironically, when our small schools go to state they use 2-person.

We get about 5 weekends of home games with two varsity games each weekend, and three tournaments with 10+ games. Not much practice compared to you folks in the big leagues.

3-person varsity: $55/official
2-person varsity: $65/official
2-person JV: $40/official
2-person MS: $25/official

Clock/book $25 each

LongIslandZebra Fri Apr 04, 2008 01:49pm

Long Island, NY Fees:

Only use the 2 man system

Varsity: 110.33

JV: 89.12

JH: 75

All of these will go up 3-4 dollars a year based on our contract. We usually get about 12 varsity assignments a year, no lower level. If you are a lower level guy figure on about 15 assignments. There is no travel fee, and girls games are covered by a whole different association. Playoffs start at a 10% raise for the first round and work their way up to about 40% for the finals.


All times are GMT -5. The time now is 01:47am.



Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.0 RC1